Kim jest Programista PLC?

przez | 24/03/2021

Kim właściwie jest programista sterowników PLC? Tym wpisem zamierzam przybliżyć Ci:

 • Czym zajmuje się programista sterowników PLC?
 • Jak wygląda jego praca?
 • Jakie powinny być dodatkowe umiejętności programisty PLC?

Zanim przejdziemy do omówienia tematu to najpierw musisz dowiedzieć się, że jest to mój pierwszy wpis na blogu programistaplc.pl. W zakładce „Autor” znajdującej się w górnym menu znajdziesz informacje o mnie oraz o planach na publikowane treści bloga. W zakładce „Spis treści” zapewne jak się domyślasz umieszczać będę linki do kolejnych wpisów. Dołącz już teraz do społeczności bloga programistaplc.pl zapisując się do Newsletter-a. A teraz wracamy do tematu. Kim jest programista PLC?

Programista sterowników PLC to osoba, która opracowuje algorytmy sterowania mechanizmami lub procesami i realizuje je za pomocą dostępnych języków programowania sterowników PLC. Zajmuje się również tworzeniem wizualizacji pracy maszyny lub procesu dla paneli HMI lub systemów SCADA.

Pracę programisty sterowników PLC podczas przygotowywania oprogramowania można podzielić na 2 etapy:

 • Offline – praca w biurze, głównie z symulatorem sterownika. Niekiedy praca w laboratorium na fizycznym sprzęcie. Na tym etapie programista przygotowuje wstępny program do uruchomienia poszczególnych zespołów maszyny lub procesu.
 • Online – praca przy maszynie lub na obiekcie. Programista dogrywa program sterowania. Jest to etap, w którym często wychodzą różne niespodzianki technologiczne i możliwa jest zmiana koncepcji algorytmów sterowania. Dlatego ważne jest to, aby tworzone oprogramowanie było elastyczne na zmiany.

Praca programisty PLC to nie tylko dłubanie w kodzie sterownika, ale również dłubanie w sprzęcie. Wszystkie dodatkowe obowiązki programisty PLC zależą od wielkości zespołu, z którym współpracuje. Niemniej jednak prędzej czy później przyjdzie taki czas, w którym zostanie sam na obiekcie i będzie musiał zmierzyć się z problemami technicznymi. Wobec tego co programista PLC powinien jeszcze umieć? Oto lista dodatkowych umiejętności, które według mnie powinien posiadać programista PLC:

 1. Umiejętność komunikacji z ludźmi. Brzmi banalnie, ale bez tego ani rusz. Jako programista nie jesteś w stanie znać wszystkich procesów technologicznych lub sekwencji pracy mechanizmów. Wymiana informacji z technologami lub z zespołem projektowym to codzienność.
 2. Umiejętność analizy schematów elektrycznych, schematów pneumatycznych oraz lokalizacji urządzeń w szafie sterowniczej lub na obiekcie. Programiści PLC często sami tworzą schematy elektryczne, pneumatyczne oraz dobierają sprzęt (sterowniki, napędy, czujniki itp.) do konkretnej aplikacji.
 3. Umiejętność czytania obcojęzycznych dokumentacji technicznych oraz umiejętność szybkiego poszukiwania informacji. Z językiem obcym można sobie poradzić za pomocą translatora, natomiast szybkiego poszukiwania informacji trzeba się nauczyć. Jak wiadomo każdy projekt ma swój deadtime a w przypadku programistów PLC, którzy uruchamiają zespoły mechaniczne lub procesowe każde poszukiwanie informacji na temat rozwiązania problemu w trackie uruchomienia powoduje przestoje dla pozostałych zespołów, np. monterów, ustawiaczy itd.
 4. Umiejętność diagnozowania problemów sprzętowych. Mowa tu o problemach elektrycznych, mechanicznych, pneumatycznych. Programiści PLC często poszukują błędów w oprogramowaniu podczas, gdy przyczyną może być np. poluzowany pasek napędowy, niedokręcone przewody w złączkach, załamany wąż powietrza itp.
 5. Umiejętności i zdolności manualne. Mowa o lutowaniu za pomocą lutownicy jak również o zarabianiu przewodów, regulacji czujników itp. Są to przydatne umiejętności w sytuacjach awaryjnych, gdy programista zostaje sam z problemem.
 6. Odporność na stres i zdolność pracy pod presją czasu. Myślę, że w dzisiejszym świecie dotyczy to znacznie szerszej grupy zawodowej jak tylko programistów.

Podsumowując można powiedzieć, że praca programisty PLC to przedsięwzięcie pełne nowych wyzwań wymagające ciągłego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *